Wynalazek pracowników UTP w Bydgoszczy nagrodzony na Targach Kreatywności i Wynalazczości EUROINVENT
23 maja 2018

W sobotę 19 maja 2018 roku zakończyła się X edycja Europejskich Targów Kreatywności i Wynalazczości EUROINVENT, organizowana przez Romanian Inventors Forum (Rumuńskie Forum Wynalazców), Europe Direct Iasi (Centrum Informacyjne Komisji Europejskiej), Uniwersytet Techniczny im. Gheorghe Asachi w Iasi, Uniwersytet Alexandru Ioan Cuza w Iasi, Uniwersytet Medycyny i Farmacji Grigore T. Popa w Iasi oraz The National Institute for Research and Development in Environmental Protection (Narodowy Instytut Badań i Rozwoju w Dziedzinie Ochrony Środowiska).

Targi poświęcone są promowaniu kreatywności w kontekście europejskim, poprzez prezentowanie działalności i osiągnięć szkół technicznych, instytucji szkolnictwa wyższego, jednostek badawczych, indywidualnych wynalazców oraz firm. Dodatkowo wydarzenie to było doskonałą okazją do nawiązywania nowych kontaktów oraz współpracy pomiędzy uniwersytetami, jednostkami badawczymi.

W tegorocznej edycji targów Polska wzięła udział po raz szósty. Na stoisku polskim zaprezentowano 6 wynalazków, których innowacyjność i kreatywność została doceniona przez międzynarodowe jury, delegacje zagraniczne oraz zwiedzających. Jury przyznało polskim wystawcom 6 medali, w tym 4 złote i 2 srebrne. Wszystkie polskie wynalazki otrzymały również nagrody specjalne oraz liczne wyróżnienia od zagranicznych delegacji.

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy reprezentowany był przez przedstawiciela Wydziału Inżynierii Mechanicznej – mgr Tomasza Manię, który prezentował wynalazek zespołu naukowców Wydziału w składzie: prof. dr hab. inż. Józef Flizikowski, dr hab. inż. Andrzej Tomporowski, dr inż. Adam Mroziński oraz mgr inż. Weronika Kruszelnicka - pt. Młyn z płytą międzywalcową (The roller mill with inter roller plate). Wyniku decyzji komisji konkursowej Targów Wynalazek zdobył dwa złote medale:

• Złoty medal EUROINVENT 2018
  • Medal Indonesian Invention and Innovation Promotion Association