Najstarsza bydgoska uczelnia wyższa świętuje 75-lecie. Z okazji jubileuszu odbyło się uroczyste otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Bydgoskiej z udziałem społeczności akademickiej i zaproszonych gości. W fordońskim kampusie odsłonięto również rzeźbę patronów uczelni.
W 1951 roku działalność rozpoczęła Wieczorowa Szkoła Inżynierska, którą w 1964 roku przekształcono w Wyższą Szkołę Inżynierską. Dziesięć lat później powstała Akademia Techniczno-Rolnicza, która w 2006 roku stała się Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym, by ostatecznie przyjąć obecną nazwę i rangę Politechniki Bydgoskiej. W jubileuszowym przemówieniu Rektor PBŚ podziękował wszystkim pokoleniom pracowników, studentów, doktorantów, absolwentów i partnerów uczelni za pracę i zaangażowanie na rzecz Alma Mater.
Dzisiaj My jesteśmy strażnikami historii tej uczelni i architektami jej przyszłości. Przez ostatnie lata wspólnie udowodniliśmy, że Bydgoszcz może mieć silną, nowoczesną i ambitną uczelnię, która nie ogląda się na innych, lecz wyznacza kierunki. To był czas dynamicznych zmian. Najważniejszym symbolem tej drogi było uzyskanie 5 lat temu statusu Politechniki – nie jako celu samego w sobie, lecz jako potwierdzenie ambicji i potencjału naszej społeczności akademickiej. Ten przykład pokazuje coś więcej niż tylko rozwój jednej uczelni. Pokazuje, co dzieje się wtedy, gdy ambitna wspólnota wierzy w swój potencjał, gdy ma odważną wizję nad którą konsekwentnie pracuje, kiedy jednoczy wokół celu innych – naukowców, przedsiębiorców, polityków, samorządowców. Sukces Politechniki pokazuje do czego zdolna jest Bydgoszcz, kiedy wierzy w siebie i współpracuje. Zachęcam do takiego współdziałania. Razem możemy realizować jeszcze większe przedsięwzięcia, budować silne i nowoczesne miasto. Tak jak Politechnika potrzebuje silnej Bydgoszczy, tak Bydgoszcz potrzebuje silnych instytucji i liderów, odważnego myślenia o przyszłości by tu zatrzymać młodych ludzi i wygrywać konkurencję z innymi dużymi ośrodkami w kraju
– mówił prof. Marek Adamski.
Rektor PBŚ nakreślił także plany na przyszłość. Uczelnia ma rozwijać interdyscyplinarny charakter i być miejscem, w którym nauki techniczne spotykają się z przyrodniczymi, ekonomicznymi, medycznymi i społecznymi. W tym duchu rozszerzana będzie także oferta dydaktyczna.
Od października rozpoczniemy kształcenie na tak wyczekiwanym w naszym mieście kierunku studiów, jakim jest weterynaria. Jako Politechnika Bydgoska chcemy być silnym ośrodkiem nauki, badań i innowacji. Wielokrotnie pokazaliśmy swoją wartość poprzez konkretne projekty, patenty, wdrożenia, współpracę z gospodarką i sukcesy naukowe. Naszym obowiązkiem nie jest przekonywanie do własnej wartości. Naszym obowiązkiem jest tworzyć tę wartość każdego dnia. Liczymy na wsparcie i partnerską postawę ze strony określonych decydentów nie tylko wówczas, gdy odnosimy sukcesy, ale przede wszystkim wówczas, gdy chcemy tworzyć warunki do przyszłych sukcesów
– mówił prof. Marek Adamski.
Uczelnia kontynuować będzie również rozbudowę i modernizację zaplecza infrastrukturalnego. Trwa budowa Centrum Hodowli i Uprawy Roślin oraz Centrum Drobiarstwa. Przygotowywany jest program funkcjonalno-użytkowy na potrzeby budowy Centralnego Laboratorium – nowoczesnego zaplecza naukowo-badawczego z laboratoriami badawczymi i dydaktycznymi o powierzchni ok. 10 tys. m2. Korzystać z nich będą naukowcy różnych dziedzin - chemicy, medycy, biolodzy, zootechnicy, biotechnolodzy, fizycy, specjaliści z zakresu agrotechnologii czy inżynierii środowiska. Powstanie obiektu będzie także finalnym krokiem w procesie konsolidacji uczelni. W nowym budynku zaplecze infrastrukturalne będą miały wydziały znajdujące się obecnie poza fordońskim kampusem.
Podczas uroczystości wręczono pracownikom PBŚ listy gratulacyjne i dyplomy związane z awansem zawodowym oraz medale Komisji Edukacji Narodowej. Wyróżnienia i nagrody za odebrali także studenci.