Dofinansowanie NCBR dla projektu pn.: Rozwój dostępności na uczelni Śniadeckich
13 września 2024

Projekt Politechniki złożony w odpowiedzi na  konkurs „Dostępność podmiotów szkolnictwa wyższego” uzyskał dofinansowanie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w kwocie 4 653 004,76 zł.

Celem głównym projektu jest wzrost dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz ograniczeniami wynikającymi ze stanu zdrowia (w tym OzN) studiujących, pracujących, współpracujących lub korzystających z oferty uczelni, a przez to upowszechnienie dostępu do edukacji tych osób. Działania projektowe będzie realizowały osiem obszarów dostępności, w tym:

Obszar 1 Struktura organizacyjna
Obszar 2 Dostępność architektoniczna
Obszar 3 Dostępność informacyjno-komunikacyjna
Obszar 4 Dostępność cyfrowa
Obszar 5 Technologie wspierające
Obszar 6 Procedury
Obszar 7 Usługi wspierające edukację
Obszar 8 Działania podnoszące świadomość niepełnosprawności

Głównym założeniem projektu jest zapewnienie osobom z rożnymi rodzajami niepełnosprawności równych szans w zdobywaniu wiedzy i umiejętności na uczelni, jak również podnoszenie świadomości i kompetencji w zakresie niepełnosprawności oraz szczególnych potrzeb poprzez organizowanie szkoleń́ dla nauczycieli akademickich, pracowników uczelni, kierownictwa w celu podniesienia świadomości i wiedzy na temat potrzeb osób niepełnosprawnych oraz sposobów wspierania ich w procesie edukacji.

Projekt będzie realizowany pod kierownictwem Pani dr inż. Kingi Szopińskiej, Pełnomocnik Rektora ds. dostępności.

W skład zespołu przygotowującego projekt wchodzą:
dr hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ
dr Dominika Muszyńska-Jeleszyńska, prof. PBŚ