IV konferencja Biur Zarządzania Projektami Uczelni Technicznych (TUPMO)
19 września 2024

W dniach 19-20.09.2024 r. w Politechnice Bydgoskiej odbywa się IV konferencja Biur Zarządzania Projektami Uczelni Technicznych (Technical Universities Projects Management Offices Forum – TUPMO).

TUPMO jest inicjatywą polskich uczelni technicznych, które na drodze współpracy dzielą się doświadczeniem w dziedzinie projektów finansowanych ze środków zewnętrznych. Pozyskiwanie grantów, ich realizacja i rozliczenie zgodnie z wymogami instytucji finansujących, stanowi ważny element działalności uczelni. To zadanie w większości instytucji spoczywa na barkach biur projektów.

Tematyka tegorocznej konferencji to „Aplikacja i realizacja projektów finansowanych ze środków NCN i MNiSW – wymiana doświadczeń uczelni TUPMO”. W pierwszym dniu uczestnicy skupią się na problematyce pozyskiwania projektów z Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ze szczególnym uwzględnieniem Programu ministerialnego „Doktorat wdrożeniowy”. Sesję poprowadzą specjaliści z Politechniki Wrocławskiej, Narodowego Centrum Nauki oraz Politechniki Bydgoskiej.

Druga część pierwszego dnia będzie poświęcona dobrym praktykom w realizacji pozyskanych projektów, które zaprezentuje Politechnika Gdańska.
Na drugi dzień obrad przygotowano sesję dedykowaną otwartej nauce. „Open access” oraz „otwarte dane badawcze” stanowią ważny element projektów naukowych.  Ten obszar uczestnicy zgłębią dzięki liderom Centrum Kompetencji Otwartej Nauki Politechniki Gdańskiej oraz Repozytorium Otwartych Danych RepOD. Druga sesja pod przewodnictwem Przedstawiciela Ośrodka Przetwarzania Informacji PIB skupiać się będzie na problematyce raportowania do systemu POL-on (Zintegrowany System Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce).

Uczestnikami konferencji są przedstawiciele: Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Białostockiej, Politechniki Bydgoskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Lubelskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego, Wojskowej Akademii Technicznej.

Program Konferencji