Konferencja FORUM POLITECHNIKI - dostępność i cyberbezpieczeństwo w praktyce
19 kwietnia 2024

17 maja na Politechnice Bydgoskiej odbędzie się konferencja Forum Politechniki – dostępność i cyberbezpieczeństwo w praktyce.

Wydarzenie związane jest z otwarciem nowych obszarów studiów podyplomowych w PBŚ od roku akademickiego 2024/2025. Uczelnia planuje wiele nowości, w tym kierunki związane z obszarem dostępności i cyberbezpieczeństwa. Jak wskazuje dr Katarzyna Kachel, Kierownik Działu Kształcenia Profesjonalnego:

Trudno wyobrazić sobie obecny świat cyfrowy bez cyberbezpieczeństwa. Jest ono niezbędne we współczesnej digitalizacji, zabezpieczając dane i systemy informatyczne każdej organizacji. Rozwój technologii i wzrost zagrożeń cyfrowych podkreślają potrzebę ochrony.  Forum Dostępności to również wydarzenie, które ma na celu promocję innego sposobu patrzenia na świat, w którym wszyscy korzystają z tych samych udogodnień w sferze publicznej, w domu czy w pracy. Dzięki dostępnej architekturze, produktom i usługom życie staje się bezpieczniejsze oraz bardziej wygodne i komfortowe.

Forum będzie wyjątkowym wydarzeniem skupiającym wokół siebie praktyków w zakresie wdrażania dostępności dla osób niepełnosprawnych i ze szczególnymi potrzebami, ekspertów w obszarach związanych z cyberbezpieczeństwem, specjalistów, przedstawicieli uczelni i organizacji zajmujących się dostępnością oraz bezpieczeństwem w sieci. To również możliwość spotkania się ze specjalistami w zakresie niepełnosprawności, wśród których będą również osoby z niepełnosprawnościami.  Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w pokazie związanym z ewakuacją osób z niepełnosprawnościami prowadzonym przez Fundację Polska Bez Barier czy też w pokazie prowadzonym przez przedstawicieli Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępności. W tym dniu PBŚ planuje otworzyć nowe laboratorium - pracownię projektowania uniwersalnego „UNIWERSAL-LAB”.

Udział w wydarzeniu potwierdziły również firmy: ABION, ALTIX, Profi-Art., Fundacja Polska bez Barier, Fundacja Integracja LaB, Regionalne Centrum Informatyki Bydgoszcz, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości/Oddział w Bydgoszczy, ATOS, NOKIA. Forum uzyskało patronaty: Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy.