Medycyna na Politechnice Bydgoskiej
24 lutego 2023

Politechnika Bydgoska chce uruchomić kierunki medyczne. O planach uczelni poinformowano podczas uroczystości otwarcia nowego budynku dydaktycznego.

23 lutego 2023 roku  Senat PBŚ podjął uchwałę wyrażającą poparcie dla aktualizacji strategii uczelni oraz podjęcia działań zmierzających do uruchomienia kierunków medycznych na Politechnice Bydgoskiej. Docelowo, w strukturze uczelni ma powstać Wydział Medyczny. – Wsłuchujemy się w to, czego oczekuje od nas otoczenie. Medycyna na Politechniki Bydgoskiej to kolejny impuls do rozwoju uczelni, miasta i regionu. Mamy świadomość, że realizacja tego celu wymaga odpowiedniej kadry, zaplecza infrastrukturalnego oraz środków finansowych.  Pierwsze prace i rozmowy w tym zakresie już się toczą. Wkrótce poinformujemy o szczegółach. Ze swojej strony mogę zapewnić, że determinacji nam nie zabraknie – mówił prof. Marek Adamski, Rektor Politechniki Bydgoskiej.

Do zapowiedzi władz uczelni odniósł się obecny na uroczystościach otwarcia nowego budynku dydaktycznego, Minister Edukacji i Nauki. – To nic dziwnego, że na Politechnice będzie medycyna. W Europie istnieje wiele uczelni technicznych, które kształcą inżynierów oraz lekarzy i personel medyczny. W ostatnim czasie, wniosek o utworzenie kierunku lekarskiego złożyła Politechnika Wrocławska. Drugą politechniką w kraju, która zajmie się kierunkami medycznymi będzie Politechnika Bydgoska – powiedział dr hab. Przemysław Czarnek, prof. KUL.

- Hasło tej uczelni mówi, że świat potrzebuje inżynierów. Potrzebuje także lekarzy. To jest bardzo dobra wiadomość, że uczelnia chce uruchomić kierunki medyczne. Dzisiaj medycyna jest oparta przecież na myśli inżynierów i wyspecjalizowanych urządzeniach technicznych – powiedział Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Wsparcie w imieniu władz Bydgoszczy zadeklarowała wiceprezydent Iwona Waszkiewicz. – Bardzo się cieszę z ambitnych planów Politechniki. Wielokrotnie zachęcaliśmy bydgoskie uczelnie do tworzenia kierunków medycznych. Bardzo się cieszę, że Pan Rektor podejmuje się tego zadania. Uczelnia może liczyć na nasze wsparcie – podkreśliła zastępczyni prezydenta Bydgoszczy.

Więcej informacji dotyczących planów związanych z uruchomieniem kierunków medycznych PBŚ przedstawi wkrótce na specjalnej konferencji prasowej.