PL

EN

Podsumowanie 16. edycji zawodów robotów miniSUMO
19 kwietnia 2024

18 kwietnia 2024 roku na Politechnice Bydgoskiej odbyła się 16. edycja zawodów robotów miniSUMO.

Konkurs adresowano do uczniów szkół podstawowych, średnich i placówek wychowania pozaszkolnego. To jedyny tego typu konkurs w naszym kraju, organizowany przez uczelnię i skierowany bezpośrednio do młodzieży szkolnej (podobne przedsięwzięcia organizowane przez polskie uczelnie kierowane są do studentów studiów technicznych).

Na zawody zarejestrowało się 77 drużyn z Bydgoszczy, Brodnicy, Chełmna, Grubna, Grudziądza, Inowrocławia, Kartuz, Koronowa, Rojewa, Rypina, Sępólna Krajeńskiego, Torunia, Włocławka oraz Żnina, co dało blisko 250 uczestników. Udział w zawodach wzięły 53 drużyny. Walki autonomicznych robotów zbudowanych przez młodzież toczyły się na 6 ringach. Pojedynek wygrywał ten robot, który zdołał wypchnąć przeciwnika poza ring.

Sponsor nagród PESA Bydgoszcz sfinansował 3 nagrody główne dla finalistów w postaci plotera laserowego (Two Trees TS2 10W). Natomiast sponsorem nagrody specjalnej za najlepszą konstrukcję w postaci drukarki 3D (Drukarka 3D - Creality Ender-3 V2) był TE Connectivity. Drużyny nagrodzone uzyskały ponadto gadżety sfinansowane przez KUKA Polska.

Miło nam poinformować, że w 16. edycji zawodów robotów miniSUMO pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu i ich robot o nazwie „Magic”. Kolejno miejsca na podium zdobyły Zespół Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Grudziądzu (robot „Radzyńska Bestia”) oraz Zespół Szkół Technicznych w Toruniu (robot „Adi”).

Nagrodę specjalną uzyskał robot „Magic” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu. Wyróżnienia uzyskały kolejno roboty „Hugo Boss” z XV Liceum Ogólnokształcącego z OMS im. Jeremiego Przybory w Bydgoszczy i „Radzyńska Bestia” z Zespołu Szkół Technicznych im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Grudziądzu.

Już dziś zapraszamy na XVII odsłonę zawodów robotów miniSUMO w 2025 roku.