ROK INWESTYCJI NA POLITECHNICE BYDGOSKIEJ
12 stycznia 2023

Wartość projektów związanych z budową nowej infrastruktury i modernizacją obiektów przekracza ponad 100 mln złotych.

Już pod koniec lutego br. studenci wszystkich wydziałów uczelni będą korzystać w pełni z nowego budynku dydaktycznego. - Od 9 stycznia funkcjonuje tu centralny dziekanat, czyli swoiste centrum obsługi studentów. Trwają ostatnie prace przygotowawcze, aby wraz z semestrem letnim udostępnić także nowoczesne sale, laboratoria, multimedialną aulę na kilkaset osób czy strefę co-workingową.
W budynku znajdzie się także Studium Języków Obcych. Wartość całego projektu wynosi ok. 47 mln złotych – mówi dr. hab. inż. Małgorzata Gotowska, prof. PBŚ, prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich.

W północnej części kampusu trwa natomiast budowa Akademickiego Centrum Sportu z wielofunkcyjną halą do koszykówki, siatkówki, futsalu czy piłki ręcznej. W obiekcie znajdą się także sale do aerobiku, tańca, rehabilitacji, siłownia oraz ścianka wspinaczkowa. Budynek ma zostać  otwarty w czerwcu 2023 roku. Koszt inwestycji wynosi ok. 28 mln złotych.

W sąsiedztwie ACS, na działkach przekazanych uczelni przez Miasto Bydgoszcz, ma powstać natomiast zewnętrzna strefa sportowa, m.in. z boiskiem do piłki nożnej, bieżnią lekkoatletyczną, rzutnią do pchnięcia kulą, skocznią do skoku wzwyż, boiskami do koszykówki i siatkówki plażowej. Aktualnie, toczy się procedura związana z wyborem wykonawcy inwestycji, której realizacja kosztować będzie około 26 mln złotych. Rozpoczęcie budowy planowane jest na III kwartał 2023 roku.

Na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej, w rejonie ul. Suchej, powstaną także nowoczesne szklarnie z zapleczem infrastrukturalnym o łącznej powierzchni ponad 900 m2. Obiekt służył będzie Wydziałowi Rolnictwa i Biotechnologii. Przedsięwzięcie kosztować będzie ok. 6 mln złotych. W ostatnim czasie podpisana została umowa z wykonawcą projektu.

Gruntowna przebudowa czeka także II piętro budynków B i E kampusu PBŚ. Modernizacja rozpocznie się w II kwartale 2023 roku i obejmie blisko 1500 m2 powierzchni. Z wyremontowanej przestrzeni korzystać będzie Wydział Zarządzania, który zostanie przeniesiony z ul. Fordońskiej.

- Rozwój Politechniki wymaga inwestycji w infrastrukturę, która służyć będzie naszym studentom, pracownikom, a także mieszkańcom Bydgoszczy. Poszczególne przedsięwzięcia realizują także jeden ze strategicznych celów, którym jest konsolidacja uczelni w fordońskim kampusie – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, rzecznik prasowy.