Sukces naukowców z PBŚ. To eksperci od sztucznej inteligencji
31 stycznia 2023

Naukowcy z Politechniki Bydgoskiej znaleźli się w gronie najczęściej cytowanych na świecie polskich autorów prac poświęconych sztucznej inteligencji. 

Raport prezentujący osiągnięcia naukowe z zakresu sztucznej inteligencji (SI) w latach 2010-2021 w czasopismach z nauk ścisłych i technicznych został przygotowany przez ekspertów z Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji. Z dokumentu wynika, że wiodącą rolę odgrywają Chiny, USA oraz Indie. Prace z tych trzech krajów stanowią łącznie 45% światowych publikacji o tej tematyce. Na tle 27 państw Unii Europejskiej dorobek polskich naukowców plasuje nasz kraj na 5. pozycji.

Badacze z Polski opublikowali na przestrzeni dekady prawie 14 tys. prac o tematyce SI, przy czym największym poziomem wpływu na świecie cieszą się opracowania naukowców z Politechniki Bydgoskiej. 

- Wśród 36 polskich ośrodków, których pracownicy opublikowali co najmniej 100 prac  naukowych o tematyce SI, to właśnie Politechnika Bydgoska osiągnęła największą wartość poziomu cytowani (MCNS=1,41). Chcemy rozwijać ten obszar badań, także we współpracy z zagranicznymi instytucjami – mówi Szymon Różański, rzecznik PBŚ.