Szpital Miejski dla Politechniki Bydgoskiej
24 kwietnia 2023

Wielospecjalistyczny Szpital Miejski ma zostać przekazany Politechnice Bydgoskiej. Prezydent Bydgoszczy skieruje na najbliższą sesję Rady Miasta specjalną uchwałę w tej sprawie.

Zgodnie z treścią uchwały, placówka ma zostać przekazana uczelni po otrzymaniu zgody na uruchomienie kierunku lekarskiego. Wniosek w tej sprawie PBŚ chce złożyć w III kwartale 2023 roku. - Konsekwentnie realizujemy działania na rzecz powstania Wydziału Medycznego w strukturach uczelni. Nie byłoby to możliwe bez zrozumienia ze strony władz miasta, za co serdecznie dziękuję w imieniu całej społeczności akademickiej Politechniki. Pod koniec marca zwróciliśmy się do Prezydenta Bydgoszczy z prośbą o możliwość zmiany podmiotu prowadzącego placówkę medyczną – mówi prof. Marek Adamski, Rektor PBŚ.

- Cieszę się, ze Politechnika Bydgoska podjęła się utworzenia studiów na kierunku lekarskim. To duże wyzwanie i oczekiwanie wielu tysięcy mieszkańców miasta, aby uczelnia bydgoska kształciła na kierunkach medycznych. Obecny status szpitala powiatowego uniemożliwia nam sięgnięcie po wiele środków rozwojowych. Z chwilą zmiany podmiotu tworzącego na Politechnikę Bydgoską otwierają się nowe możliwości, na czym skorzysta szpital, uczelnia, a przede wszystkim pacjenci – uważa Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.

Zmianę podmiotu tworzącego pozytywnie ocenia także dyrekcja Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego. – Zarząd szpitala w pełni popiera tę decyzję. Podniesienie rangi placówki ze szpitala powiatowego do szpitala uniwersyteckiego to szansa na rozwój infrastruktury, rozwój kadry medycznej – mówi Anna Lewandowska, Dyrektor Naczelny WSM.

Uczelnia planuje pierwsze inwestycje na terenach przy ul. Szpitalnej. - Będzie to jednostka stanowiąca docelowo część uczelni, w której chcemy rozwijać infrastrukturę kliniczną. Planujemy dofinansować szpital i ubiegać się o środki na jego rozwój. Rozważamy m.in. budowę na terenie szpitala nowoczesnego prosektorium, a także zaplecza dydaktycznego, niezbędnego dla kształcenia przyszłych studentów kierunku lekarskiego – mówi dr hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.

Pierwszy rocznik studentów Wydziału Medycznego PBŚ ma rozpocząć kształcenie wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025.