22 czerwca 2026 roku podpisano porozumienie pomiędzy Zakładami Chemicznymi „NITRO-CHEM” S.A. a Politechniką Bydgoską dotyczące objęcia patronatem studiów podyplomowych Technologia chemiczna w praktyce (TChP) realizowanych na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej.
W imieniu firmy dokument podpisali Karol Przybyszewski, Prezes Zarządu Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A. oraz Andrzej Stanek, Członek Zarządu, natomiast ze strony uczelni sygnatariuszem porozumienia był prof. dr hab. inż. Marek Adamski, Rektor PBŚ. Urząd Miasta Bydgoszczy reprezentował Wiceprezydent Mirosław Kozłowicz. W spotkaniu uczestniczyli również Marta Zomkowska, Kierownik Działu Spraw Pracowniczych oraz Marta Kwaśniewska, Główny Specjalista ds. Promocji i Marketingu, Dział Komunikacji i Promocji Zakładów Chemicznych „NITRO-CHEM” S.A..
Przedstawicielkami Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej były: prof. dr hab. inż. Jolanta Tomaszewska, Dziekan WTiICh, dr inż. Grażyna Gozdecka, prof. PBŚ, Prodziekan ds. kształcenia i spraw studenckich oraz dr hab. inż. Beata Jędrzejewska, prof. PBŚ, Kierownik studiów podyplomowych Technologia Chemiczna w Praktyce.
W ramach współpracy eksperci wskazani przez Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. będą uczestniczyć w realizacji wybranych zajęć dydaktycznych, dzieląc się z uczestnikami aktualną wiedzą i doświadczeniem praktycznym, a tym samym przyczyniając się do podnoszenia jakości studiów oraz zwiększania atrakcyjności oferty dla przyszłych słuchaczy. Partnerstwo obejmuje również organizację wizyty studyjnej w siedzibie zakładów, umożliwiającej poznanie specyfiki ich działalności oraz najlepszych praktyk branżowych. Dodatkowo Zakłady Chemiczne „NITRO-CHEM” S.A. będą wspierać działania informacyjne i promocyjne związane ze studiami podyplomowymi TChP.