Prawo
niestacjonarne
studia
jednolite magisterskie
Czas trwania studiów: 10 semestrów
Limit miejsc: 120
Charakterystyka kierunku studiów
Prawo to jeden z najbardziej wszechstronnych kierunków studiów. Studia prawnicze wyposażają w wiedzę i umiejętności przydatne zarówno w wykonywaniu zawodów prawniczych, jak i w życiu codziennym. Studia prawnicze na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich to studia o profilu praktycznym ukierunkowane nie tylko na przekazywanie wiedzy, lecz także na kształtowanie umiejętności przydatnych w karierze prawniczej, takich jak sporządzanie projektów pism procesowych, umów czy opinii prawnych, krytyczna analiza tekstu prawnego, umiejętność merytorycznego prowadzenia sporów i uzasadniania swojego stanowiska oraz udzielania porad prawnych.
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Prawo powinieneś zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego i języka obcego oraz z przedmiotu dodatkowego spośród historii, wiedzy o społeczeństwie albo matematyki. Jeśli zdawałeś/aś dany przedmiot zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym pod uwagę brany będzie tylko korzystniejszy dla Ciebie wynik przyjmując, że liczba punktów uzyskanych na poziomie rozszerzonym liczona jest dwukrotnie. Jeśli nie zdawałeś/aś żadnego z przedmiotów do wyboru możesz ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
Studia na kierunku prawo mają na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich profil praktyczny. W ich trakcie nabędziesz wiedzę i umiejętności, jakich wymaga się od prawnika. W trakcie studiów poznasz polską konstytucję, akty prawa międzynarodowego i europejskiego oraz liczne ustawy i rozporządzenia. Nauczysz się, jak aktów normatywnych, jak czytać tekst prawny, przeprowadzać jego wykładnię i argumentować swoje stanowisko. Poznasz zasady sporządzania pism procesowych, nauczysz się udzielać porad prawnych i sporządzać opinie prawne. Dowiesz się także jak kształtowała się historia prawa oraz myśli prawnej na przestrzeni wieków. Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich stwarza studentom możliwość planowania własnej ścieżki kariery dopasowanej do indywidualnych zainteresowań – od VIII semestru kształcenie będzie odbywać się w ramach jednego z czterech modułów: karnoprawnego, cywilno-handlowego, prawa inwestycji strategicznych albo prawa nowych technologii. Innowacyjny program studiów wykorzystuje potencjał uczelni technicznej do kształtowania kompetencji przyszłych prawników w sposób kompleksowy, umożliwiający poznanie nie tylko prawnych, ale i technicznych aspektów omawianych na zajęciach zagadnień. W procesie dydaktycznym wykorzystujemy kapitał ludzki Politechniki oraz nowoczesne technologie. Niebawem na Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich rusza studencka poradnia prawna, w której studenci będziesz mieć możliwość zdobywania umiejętności zawodowych pod doświadczonych radców prawnych i adwokatów.
Gdzie i jaka czeka Cię praca?
Rynek pracy dla naszych absolwentów to w szczególności sądy, prokuratury, kancelarie, urzędy oraz coraz częściej poszukujące wykwalifikowanych prawników wielkie korporacje. Ukończenie studiów na kierunku prawo istotnie zwiększa szanse na rynku pracy, otwiera również drogę do zawodów prawniczych takich jak: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, komornik sądowy czy radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich zapewnia studentom możliwość odbywania praktyk w sądach, prokuraturach, kancelariach notarialnych, adwokackich i radcowskich oraz w urzędach. Odbycie praktyk pozwoli Ci poznać realia pracy osób wykonujących zawody prawnicze i będzie pomocne przy planowaniu dalszej ścieżki zawodowej.
Dlaczego studia na kierunku?
Studiowanie prawa to nie tylko zdobywanie wiedzy o przepisach, normach i zasadach prawa to także nauka krytycznego myślenia, argumentacji i rozwiązywania problemów. Znajomość prawa daje przewagę na rynku pracy, poszerza horyzonty i pozwala lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Jak głosi jedna z rzymskich paremii “ignorantia iuris nocet” - nieznajomość prawa szkodzi. Studia na kierunku prawo kształtują świadomość prawną - po ich ukończeniu będziesz świadom przysługujących Ci praw oraz środków prawnych za pomocą których możesz ich bronić, w razie gdyby ktoś próbował je naruszyć.
Kryteria przyjęć na kierunek
Ranking sumy punktów procentowych uzyskanych przez kandydata z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP) i języka obcego (JO) oraz z jednego przedmiotu dodatkowego spośród historii (H), wiedzy o społeczeństwie (WOS) albo matematyki (M) obliczanej wg wzoru:
Σ = JP(pp albo 2pr) + JO(pp albo 2pr) + [H(pp albo 2pr) albo WOS(pp albo2pr) albo M(pp albo 2pr)]
gdzie pp oznacza poziom podstawowy, a pr poziom rozszerzony i do obliczenia Σ uwzględnia się wyższą wyliczoną liczbę punktów dla danego przedmiotu.