Baza danych o zawartości polskich czasopism technicznych BazTech edycja 2022-2024

Nr umowy o dofinansowanie:
SONP/SP/546092/2022
Nazwa programu:
Społeczna Odpowiedzialność Nauki - Popularyzacja nauki i promocja sportu
Wartość projektu:
Okres realizacji:
17.10.2022 - 17.08.2024
Kierownik projektu:
mgr Renata Borońska
Instytucje zewnętrzne biorące udział w projekcie:

Koordynator Konsorcjum  - Politechnika Lubelska; Akademia Górniczo-Hutnicza; Akademia Morska; Instytut Techniki Budowlanej; Politechnika Białostocka; Politechnika Częstochowska; Politechnika Gdańska; Politechnika Krakowska; Politechnika Lubelska; Politechnika Łódzka; Politechnika Opolska; Politechnika Poznańska; Politechnika Śląska; Politechnika Świętokrzyska; Politechnika Warszawska; Politechnika Wrocławska; Uniwersytet Jagielloński; Uniwersytet Szczeciński; Uniwersytet Warmińsko-Mazurski; Uniwersytet Zieolonogórski; Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego; Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.

Cel projektu:

Celem głównym jest rozwój bazy danych BazTech, czyli powszechne i bezpłatne udostępnianie w Internecie informacji o publikacjach w polskich czasopismach technicznych, włączając w to rejestrowanie cytowań oraz udostępnianie pełnych tekstów indeksowanych artykułów z czasopism, zgodnie z prawem autorskim.

Dodatkowe informacje:

Projekt realizowany w Bibliotece

Opis projektu:

Celami szczegółowymi są:
- udostępnianie kompletnego i wiarygodnego źródła informacji o publikacjach naukowych i pracach popularyzatorskich ukazujących się w polskich czasopismach z zakresu nauk technicznych, ścisłych i ochrony środowiska,
- promocja i popularyzacja dorobku polskiej myśli naukowej i technicznej,
- pobudzanie zainteresowania społeczeństwa wynikami badań poprzez nieorganiczne udostępnianie informacji o publikacjach,
- czynny wkład w rozwój otwartej nauki (open access) oraz e-learningu poprzez rozbudowę bazy w otwartą kolekcję pełnotekstową,
- umożliwienie analiz bibliometrycznych dzięki rejestracji cytowań (bibliografii załącznikowych).