Szarżuj na staż! - program praktycznego kształcenia dla studentów Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Techlologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Nr umowy o dofinansowanie:
UDA-POWR.03.01.00-00-S266/15
Nazwa programu:
Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój; Oś III Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym
Wartość projektu:
Okres realizacji:
2016-05-01 - 2017-11-30
Kierownik projektu:
dr hab. inż. Janusz Musiał, prof. PBŚ
Cel projektu:

Celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych 150 studentów, trzech kierunków studiów stacjonarnych I stopnia (mechaniki i budowy maszyn, transportu oraz inżynierii odnawialnych źródeł energii) poprzez objęcie ich programem stażowym u pracodawców podnoszącym kwalifikacje i doświadczenie zawodowe niezbędne na rynku pracy.

Opis projektu:

Grupę docelową projektu stanowią studenci studiów stacjonarnych I stopnia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej z następujących kierunków:
- mechanika i budowa maszyn,
- transport,
- inżynieria odnawialnych źródeł energii
Projekt zakłada realizację trzech typów zadań:
1) Staży krajowych jednomiesięcznych,
2) Staży krajowych trzymiesięcznych
3) Staży zagranicznych jednomiesięcznych

W pierwszej edycji staży wzięło udział łącznie 88 studentów. Najwięcej, bo aż 65 osób, zdecydowało się obyć staż krajowy jednomiesięczny. Studenci mieli możliwość poznać zasady funkcjonowania i zdobyć doświadczenie w takich firmach jak: PESA S.A., Belma AS, Towimor, Formplast, Erplast czy Generalna Dyrekcja róg Krajowych i Autostrad. 11 studentów zdecydowało się zrealizować staż 3 miesięczny i wybrali takie przedsiębiorstwa jak: PESA S.A, Hydrotor czy KIA Motors. Natomiast 12 studentów wyjechało za granicę aby odbyć miesięczny staż w międzynarodowej firmie. Największą popularnością cieszyły się takie kraje jak: Czechy, Słowacja i Ukraina. Z ankiet ewaluacyjnych przeprowadzonych po zrealizowaniu staży wynika, że ogromna większość studentów jest bardzo zadowolona z udziału w projekcie, potwierdza, że w wyniku realizacji stażu nabyła nowe kompetencje i zdobyła cenne doświadczenie. Ponadto wielu studentów otrzymało ofertę pracy od firmy, w której odbywało staż. W marcu 2017r. odbył się nabór uczestników na drugą edycję staży. Były one dedykowane studentom VI semestru kierunków: mechanika i budowa maszyn, transport i inżynieria odnawialnych źródeł energii. Studenci mieli możliwość zgłaszać się na staże krajowe i zagraniczne, jedno i trzymiesięczne.