PL

EN

Architektura wnętrz
stacjonarne studia magisterskie (2 stopnia)

Czas trwania studiów: 4 semestry

Profil studiów: praktyczny

Limit miejsc: 15

Charakterystyka kierunku studiów

Kierunek Architektura Wnętrz oferuje studia magisterskie o profilu praktycznym. Przygotowuje do podjęcia pracy zawodowej w zakresie projektowania wnętrz, mebli oraz  wystaw. Wyróżnikiem kierunku jest osadzenie na Politechnice i praktyczny system studiów, co sprawia, że absolwent jest dobrze przygotowany do zawodu. 

Kształcenie odbywa się zarówno w zakresie twórczości artystycznej, jak i projektowej. Student ma możliwość poznania różnych technik prezentacji projektów. Szczególny nacisk kładzie się na zapoznanie studentów z nowymi trendami, innowacyjność, projektowanie zrównoważone oraz ekologiczne aspekty projektowania wnętrz, a także wyposażenia. Integralną część studiów stanowią praktyki zawodowe, wystawy oraz spotkania z przedstawicielami biur i pracowni projektowych. 

Prowadzimy zajęcia we współpracy z zaprzyjaźnionymi firmami np.:

  • Euforma, 
  • Ikea, 
  • Enano, 
  • Bart.

Dodatkowo oferujemy możliwość rozwijania zainteresowań w kołach naukowych i realizacji do dwóch semestrów studiów na zagranicznych uczelniach w ramach programu ERASMUS+.
 



Gdzie i jaka czeka Cię praca?

Absolwent architektury wnętrz może prowadzić samodzielną lub zespołową pracę w zakresie architektury wnętrz o różnym charakterze i przeznaczeniu: 

  • Projektowanie wnętrz publicznych i prywatnych
  • Projektowanie wnętrz wystawowych i handlowych
  • Projektowanie mebli

Architekt wnętrz zajmuje się również pracą artystyczno-badawczą przy upowszechnianiu wartości kulturowych w kształtowaniu otoczenia, współpracą z firmami deweloperskimi, a także profesjonalnym doradztwem w zakresie wystroju i wyposażenia wnętrz.
 



Kryteria przyjęć na kierunek

1.    O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek architektura wnętrz mogą ubiegać się kandydaci-absolwenci: 
a) kierunku obieralnego (architektura wnętrz) oraz po kierunkach: architektura, architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, budownictwo, wzornictwo oraz po pozostałych kierunkach studiów realizowanych w obszarze sztuki lub przyporządkowanych do dyscypliny naukowej oraz dyscypliny artystycznej: sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, 
b) pozostałych kierunków studiów.

Tylko kandydaci pozostałych kierunków studiów (ppkt.b) przystępują do procedury kwalifikacyjnej celem potwierdzenia efektów uczenia się. 

Procedura składa się z dwóch etapów.
Etap pierwszy procedury kwalifikacyjnej – przegląd prac. Kandydaci drogą mailową wysyłają własnoręcznie wykonane prace w postaci dokumentu PDF. Dokument PDF powinien być przygotowany w jednym (scalonym) pliku i zawierać 12 prac, w tym: 6 prac artystycznych (np. malarstwo, rysunek, fotografia, moodboard); 6 prac projektowych lub koncepcyjnych wskazujących na zainteresowanie kierunkiem – dowolna ilość wizualizacji pojedynczego projektu.
Etap drugi procedury kwalifikacyjnej – kandydaci przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej celem określenia swoich zainteresowań i oczekiwań związanych z wybranym kierunkiem studiów. Szczegółowy zakres zagadnień dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej uchwala Rada Programowa kierunku i podaje do wiadomości na co najmniej trzy miesiące przed terminem rozpoczęcia rekrutacji na studia drugiego stopnia.

Za pozytywny wynik procedury kwalifikacyjnej przyjmuje się minimum 51 %. Wynik procedury przelicza się według następujących zasad:
 

Wynik procedury w % Ocena
≥ 91 5,0
81-90 4,5
71-80 4,0
61-70 3,5
51-60 3,0

Uzyskanie z procedury kwalifikacyjnej oceny niższej niż 4,0 zobowiązuje kandydata do uzupełnienia efektów uczenia się z 2 przedmiotów z zakresu studiów I stopnia, o których decyduje komisja kwalifikacyjna. 

Miejsce kandydata na liście rankingowej ustala się na podstawie oceny uzyskanej na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia (ppkt. a) ) lub oceny uzyskanej z procedury kwalifikacyjnej (ppkt. b)  w ramach ustalonego limitu przyjęć.

 



O programie studiów

Program studiów obejmuje kompleksowe przygotowanie do zawodu architekta wnętrz: przedmioty artystyczne: malarstwo, rysunek, rzeźba, grafika, struktury wizualne;  przedmioty specjalistyczne: projektowanie wnętrz, mebli, wystaw, scenografii oraz projektowanie graficzne;  przedmioty pomocnicze: podstawy budownictwa, materiałoznawstwo, ergonomia, projektowanie oświetlenia, techniki wizualizacji, historia sztuki i designu;  wielotygodniowe praktyki zawodowe w organizacjach publicznych i prywatnych. 

Zakładane efekty kształcenia: rozwiązywania problemów projektowych obejmujących kształtowanie otoczenia człowieka zgodnie z ich potrzebami użytkowymi, aranżacji przestrzeni poprzez strukturę, kolor, światło i formę z uwzględnieniem efektów estetycznych, projektowania spełniającego wymagania w zakresie technicznym, użytkowym, prawnym i estetycznym, zagadnień budowlanych, materiałowych oraz technologii ich obróbki, twórczej pracy projektowej w pełnym zakresie zagadnień wchodzących w zakres architektury wnętrz, stosowania przepisów i procedur techniczno-budowlanych, ekonomiki projektowania, a także realizacji i użytkowania obiektu architektonicznego oraz organizacji procesu inwestycyjnego i integracji planów z projektami planistycznymi w kraju oraz państwach Unii Europejskiej, rozumienia roli zawodu architekta wnętrz w społeczeństwie oraz jego wpływu na jakość środowiska, stosowania zasad etyki zawodowej. 
 



Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną

1.    Związek między proporcjami człowieka a architekturą. 
2.    Znaczenie światła naturalnego i sztucznego w projektowaniu wnętrz.
3.    Przykłady polskiego designu na świecie. Omówienie wybranego projektu.
4.    Główne motywacje do studiowania architektury wnętrz na poziomie drugiego stopnia.
5.    Trendy oraz inspiracje w dziedzinie architektury wnętrz.
6.    Podstawowe zagadnienia dotyczące historii architektury wnętrz, takie jak rozwój stylów i tendencji w różnych epokach.
7.    Zastosowanie kolorów i materiałów w projektowaniu wnętrz.
8.    Czynniki wpływające na planowanie przestrzeni mieszkalnych oraz komercyjnych.
9.    Zasady aranżacji mebli lub oświetlenia w pomieszczeniach.
10.    Potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych a projektowanie wnętrz.
11.    Zagadnienia związane z ekologią i zrównoważonym projektowaniem wnętrz. 
12.    Współczesne technologie i narzędzia wykorzystywane w projektowaniu wnętrz, np. programy komputerowe do projektowania 3D.
 



Terminarz rekrutacji

Nie przegap terminu!

Sprawdź daty rekrutacji i dołącz do grona studentów PBŚ!

studia II stopnia