Elektronika i telekomunikacja
stacjonarne
studia
magisterskie (2 stopnia)
Czas trwania studiów: 3 semestry
Profil studiów: ogólnoakademicki
Limit miejsc: 30 15
Języki wykładowe na kierunku:
Charakterystyka kierunku studiów
Studia na poziomie magisterskim to droga do uzyskania eksperckiej wiedzy z zakresu najnowszych technologii umożliwiających komunikowanie się w cyfrowym świecie. Studia przygotowują do pracy w wielu gałęziach IT oraz zarządzania projektami w środowisku wielokulturowym. Studenci poszerzają wiedzę na temat najnowszych technologii będącym podstawą działania systemów infrastruktury krytycznej jak i innych obszarów bez których nie moglibyśmy funkcjonować. Jest to doskonały kierunek dla wszystkich absolwentów studiów inżynierskich w zakresie nauk technicznych, którzy pragną rozszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania systemów wymiany informacji i zdobyć nowe kompetencje oraz umiejętności niezbędne na rynku pracy. Automatyzacja oraz informatyzacja nie możliwa jest bez komunikacji urządzeń i ich systemów co zapewnia odpowiednio skonfigurowana i zarządzana infrastruktura realizująca usługi telekomunikacyjne. Fakt wpływu na nasze funkcjonowanie w społeczeństwie informacyjnym mają poprawnie działające urządzenia elektroniczne oraz możliwość ich skomunikowania o czym przekonujemy się nie mogąc z nich skorzystać. Dlatego wiedza i umiejętności które w trakcie studiów są przekazywane obejmują wiele obszarów. Wybierając ten kierunek w późniejszej pracy zawodowej musisz być przygotowany(a) na intensywnie zmieniające się technologie oraz posiadać chęć do ciągłego rozwoju własnego spektrum wiedzy. W czasie studiów będziesz korzystał z bazy dydaktycznej i laboratoriów Wydziału Telekomunikacji Informatyki i Elektrotechniki. Po skończonym kierunku i specjalności "Systemy i sieci telekomunikacji cyfrowej" zgodnie z Dz. U. z 6 maja 2019 r. Poz. 831 istnieje możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci i urządzeń telekomunikacyjnych oraz pełne uprawnienia projektowe.
Specjalności
-
systemy i sieci telekomunikacji cyfrowej
W ramach wybranej specjalności student zdobywa wiedzę z zakresu modelowania i symulacji zjawisk wpływających na przetwarzanie sygnałów w systemach transmisyjnych sieci telekomunikacyjnych. W szczególności zdobyta pogłębiona wiedza będzie dotyczyła zagadnień systemów dla mediów światłowodowych i radiowych oraz miedzianych. Po skończonym kierunku i specjalności "Systemy i sieci telekomunikacji cyfrowej" zgodnie z Dz. U. z 6 maja 2019 r. Poz. 831 istnieje możliwość ubiegania się o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci i urządzeń telekomunikacyjnych oraz pełne uprawnienia projektowe.
-
sieci teleinformatyczne
W ramach wybranej specjalności student zdobywa wiedzę z zakresu sieci teleinformatycznych w zastosowaniach inteligentnych systemów automatyki i urządzeń wykonawczych IoT (Internet of Things). Absolwent wybranej specjalności w uzyska umiejętności z zakresu programowania i konfiguracji systemów wbudowanych w obszarze realizacji usług automatyki przemysłowej.
-
informatyczne systemy sterowania i zarządzania
W ramach wybranej specjalności student zdobywa wiedzę z zakresu aplikacji przetwarzania i przesyłania danych w systemach sterowania i automatyki. Absolwent zdobywa wiedzę i umiejętności projektowania oraz programowanie sieciowych aplikacji wspomagających systemy wbudowane i ekspertowe. Na te unikalne umiejętności czekają współczesne firmy!
Podwójne dyplomowanie
Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki oferuje studia drugiego stopnia w ramach programu podwójnego dyplomowania. Program ten umożliwia uzyskanie dwóch dyplomów renomowanych Uczelni: Politechniki Bydgoskiej oraz Universidad de Jaén w Hiszpanii. Oferta umożliwia wyjazd za granicę bez ponoszenia opłat za studia, praktyczną naukę języka angielskiego technicznego w środowisku akademickim, a także przyswojenie języka hiszpańskiego.
Celem programu studiów podwójnego dyplomowania na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na poziomie magisterskim, ze specjalizacją w sieciach teleinformatycznych, jest umożliwienie studentom podniesienia swojej konkurencyjności na rynku pracy. Dzięki nabytym kompetencjom językowym oraz dodatkowej wiedzy zdobywanej pod okiem hiszpańskich profesjonalistów z branży, nasi absolwenci stają się jeszcze bardziej poszukiwani przez pracodawców.
Program wymiany obejmuje pobyt studentów naszego Wydziału na hiszpańskiej uczelni w drugim roku studiów magisterskich, a także realizację pracy dyplomowej pod opieką promotorów z obu instytucji. Pierwszy rok studiów odbywa się w macierzystej uczelni.
Gdzie i jaka czeka Cię praca?
Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku Elektronika i Telekomunikacja będziesz przygotowany do pracy w dynamicznie rozwijającym się sektorze IT, a umiejętności i kompetencje zdobyte na studiach magisterskich pozwolą Ci na pracę w zespołach rozwijających nowe technologie potrzebne w zmieniającym się przemyśle (tzw. PRZEMYSŁ 4.0). Otworzą się przed Tobą możliwości na zatrudnienie w branżach zajmujących się: systemami IoT (Internet of Things) takie jak: Smart City, Smart Life, Smart Mobility, Smart Manufacturing, Smart Energy, Smart Grid, Smart Home, Smart Buildings and Infrastructure, techniką militarna, projektowaniem urządzeń elektronicznych, oprogramowywaniem systemów przetwarzania i przesyłania informacji, utrzymaniem infrastruktury sieci komunikacyjnych dostarczających usługi na najwyższym poziomie w celu sprostania wymaganiom odbiorców, nadzorujących modernizację istniejących usług oraz rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej, bezpieczeństwem infrastruktury przesyłania jak i przetwarzania informacji, realizującymi projekty rozbudowy infrastruktury telekomunikacyjnej w części szkieletowej i dostępowej (np. sieci FTTH, sieci mobilne 5G), implementacją nowych rozwiązań urządzeń i sposobów komunikacji (np. urządzenia internetu rzeczy (Internet of Things)), badaniami i rozwojem nowych produktów w firmach, dostosowaniem i migracją istniejących rozwiązań w działalnościach firm do zmieniających się technologii (bankowość, energetyka, telekomunikacja, administracja, sektor nowych technologii informatycznych) w oparciu o wymogi funkcjonalne i bezpieczeństwa danych, W dobie społeczeństwa informacyjnego komunikacja jest podstawą jego funkcjonowania. Dlatego po ukończeniu studiów absolwenci znajdują zatrudnienie z sektorze bankowy, energetycznym, telekomunikacyjnym, działach IT firm, działach IT podmiotów publicznych, wojsku, służbach. Prowadzą własną działalność lub pracują dla takich firm jak: Nokia, Atos, Ericsson, Netia, Orange, Plus, Dialog, Philips, Siemens, Thomson, Comarch, Oracle, Intel, Microsoft, Google.
Kryteria przyjęć na kierunek
1. Podstawą przyjęcia na I rok studiów drugiego stopnia na kierunek elektronika i telekomunikacja jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera:
a) kierunku obieralnego oraz po kierunkach: teleinformatyka, informatyka stosowana, elektrotechnika, automatyka i elektronika lub po kierunkach przyporządkowanych do dyscyplin naukowych: automatyka, elektronika i elektrotechnika; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; informatyka techniczna i telekomunikacja,
b) pozostałych kierunków studiów realizowanych w obszarze nauk technicznych lub przyporządkowanych do dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych: architektura i urbanistyka; inżynieria biomedyczna; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria lądowa, geodezja i transport; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka lub przyporządkowanych do dyscyplin w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych: informatyka; matematyka; nauki fizyczne; lub dyscypliny nauki o zarządzaniu i jakości po kierunku: zarządzanie i inżynieria produkcji ukończonym na PBŚ;
Kandydaci pozostałych kierunków studiów (ppkt.b.) przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej celem potwierdzenia efektów uczenia się. Kandydaci mogą złożyć dodatkowe dokumenty potwierdzające zdobyte kompetencje inżynierskie w pracy zawodowej dotyczące obieranego kierunku np. kursy, szkolenia firmowe, certyfikaty, realizowane projekty (potwierdzone pismem firmowym), udziały w grantach. Złożone dokumenty podlegają ocenie komisji kwalifikacyjnej, która może w całości lub części zaliczyć zdobyte w pracy zawodowej kompetencje inżynierskie na poczet rozmowy kwalifikacyjnej. Szczegółowy zakres zagadnień dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej uchwala Rada Programowa kierunku i podaje do wiadomości na co najmniej trzy miesiące przed terminem rozpoczęcia rekrutacji na studia II stopnia. Za pozytywny wynik rozmowy przyjmuje się minimum 51%.Wynik rozmowy przelicza się na ocenę według następujących zasad:
Wynik rozmowy w % | Ocena |
---|---|
≥ 91 | 5,0 |
81-90 | 4,5 |
71-80 | 4,0 |
61-70 | 3,5 |
51-60 | 3,0 |
Uzyskanie z rozmowy kwalifikacyjnej oceny niższej niż 4,0 zobowiązuje kandydata do uzupełnienia efektów uczenia się z maksymalnie 3 przedmiotów z zakresu studiów I stopnia, o których decyduje komisja kwalifikacyjna.
Miejsce kandydata na liście rankingowej ustala się na podstawie oceny uzyskanej na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia ( ppkt. a) lub oceny uzyskanej z rozmowy kwalifikacyjnej (ppkt. b) w ramach ustalonego limitu przyjęć.
2. W przypadku jednakowej oceny na dyplomie lub oceny z rozmowy kwalifikacyjnej, o kolejności przyjęcia na studia decyduje średnia z ocen: na dyplomie i z egzaminu dyplomowego i z toku studiów I stopnia.
3. W przypadku otrzymania oceny negatywnej z rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat nie zostanie przyjęty na studia II stopnia.
4. W przypadku nieprzystąpienia przez kandydata do rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat nie będzie uczestniczył w dalszym postępowaniu klasyfikacyjnym prowadzonym przez Wydziałową Komisję Rekrutacyjną.
5. Kandydatów obowiązuje spełnienie wymogów postępowania klasyfikacyjnego oraz złożenie kompletu dokumentów w ustalonym terminie.
O programie studiów
Kształcenie na kierunku Elektronika i Telekomunikacja jest prowadzone od 1962 roku przez kadrę zawsze szeroko współpracującą z firmami z obszaru IT i nowych technologii. Kierunek uzyskał wielokrotnie pozytywną ocenę jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej oraz Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych. Studia na tym kierunku II stopnia mają charakter przygotowania absolwenta do pracy w sektorze badawczym i projektowym firm, stąd inne rozłożenia zajęć w obszarze wiedzy teoretycznej (wykłady 40%) i praktycznej (laboratorium 25%). Pozostałą część stanowią ćwiczenia (3%) oraz zajęcia projektowe i seminaryjne (32%). Dzięki temu masz PEWNOŚĆ, że na studiach zdobędziesz wszelkie niezbędne kompetencje i wiedzę, które pozwolą na zarządzanie projektami, prowadzenie własnego zespołu IT oraz zostanie specjalistą w branży. Studia na Wydziale Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki zapewnią Ci wiedzę, dzięki której podniesiesz swoje kwalifikacje w wybranym kierunku studiów.
Opis specjalności
Studia na kierunku Elektronika i Telekomunikacja na poziomie magisterskim odpowiadają wymaganiom rynku pracy i pozwalają zdobyć wiedzę (w zależności od wybranej specjalności) w obszarze szeroko rozumianych zagadnień sieci szkieletowych, dostępowych i lokalnych będących podstawą komunikacji urządzeń np. w systemach sterowania i automatyki. Bez komunikacji urządzeń z Twojego otoczenia świat jaki Znasz przestałby działać. W zależności od wybranej specjalności w sposób pogłębiony zapoznasz się odpowiednio: z układami i urządzeniami elektronicznymi, diagnostyką i niezawodnością, kompatybilnością elekromagnetyczną, techniką światłowodową, sygnałami oraz systemami dla torów miedzianych i światłowodowych, komunikacją bezprzewodową, pomiarami systemów cyfrowych, technikami radiowo-fotonicznymi, automatyką przemysłową, sterownikami PLC, programowaniem i konfiguracją systemów wbudowanych, modelowaniem i technikami symulacji, elementami automatyki i robotyki, bezpieczeństwem systemów.
Zagadnienia na rozmowę kwalifikacyjną
- Sieci neuronowe.
- Rodzaje struktur programowalnych.
- Programowanie strukturalne i obiektowe.
- Języki programowania.
- Algorytmy sortowania i wyszukiwania danych.
- Zagrożenia dla systemów i sieci teleinformatycznych.
- Usługi w sieciach telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.
- Podstawowe metody kompresji (w tym kompresji obrazu i dźwięku).
- Sieci komputerowe – budowa, protokoły, zastosowanie.
- Systemy telekomunikacyjne szkieletowe i dostępowe.
- Model ISO/OSI (rola poszczególnych warstw, przykłady protokołów ).
- Kody korekcyjne i detekcyjne.
- Techniki zwielokrotniania przesyłanej informacji (FDM, TDM, CDMA).
- Struktura blokowa cyfrowego systemu telekomunikacyjnego.
- Modulacje cyfrowe, modulacje analogowe.
- Charakterystyka zjawisk występujących podczas propagacji światła w światłowodzie telekomunikacyjnym.
- Media transmisyjne.
- Pasmo przenoszenia toru transmisyjnego, a szybkość transmisji danych.
- Filtry aktywne i pasywne.
- Analogowo – cyfrowe przetwarzanie sygnałów.
- Transformata Fouriera, widmo sygnałów.
- Układy cyfrowe.
- Podstawowe elementy elektroniczne (dioda prostownicza, dioda stabilizacyjna, dioda pojemnościowa, dioda elektroluminescencyjna, laser półprzewodnikowy, fotodioda PIN, tranzystor bipolarny, tranzystor polowy MOS, para CMOS).
- Materiały półprzewodnikowe stosowane w układach i przyrządach przetwarzajacych i przesyłających informację (złącze p-n, złącze metal-półprzewodnik, heterozłącze).
studia II stopnia
- Architektura (stacjonarne)
- Architektura wnętrz (stacjonarne)
- Biotechnologia (stacjonarne)
- Budownictwo (stacjonarne)
- Budownictwo (niestacjonarne)
- Elektronika i telekomunikacja (stacjonarne)
- Elektronika i telekomunikacja (niestacjonarne)
- Elektrotechnika (stacjonarne)
- Elektrotechnika (niestacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (stacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (niestacjonarne)
- Geodezja i gospodarka nieruchomościami (stacjonarne)
- Geodezja i gospodarka nieruchomościami (niestacjonarne)
- Informatyka stosowana (stacjonarne)
- Informatyka stosowana (niestacjonarne)
- Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (niestacjonarne)
- Inżynieria środowiska (stacjonarne)
- Inżynieria środowiska (niestacjonarne)
- Inżynieria w medycynie (stacjonarne)
- Inżynieria w medycynie (niestacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (niestacjonarne)
- Mechatronika (stacjonarne)
- Mechatronika (niestacjonarne)
- Rolnictwo (stacjonarne)
- Rolnictwo (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (stacjonarne)
- Technologia chemiczna (niestacjonarne)
- Technologia i chemia żywności (stacjonarne)
- Technologia i chemia żywności (niestacjonarne)
- Transport i logistyka (stacjonarne)
- Transport i logistyka (niestacjonarne)
- Wzornictwo (stacjonarne)
- Zarządzanie (stacjonarne)
- Zarządzanie (niestacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (stacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (niestacjonarne)
- Zootechnika (stacjonarne)
- Zootechnika (niestacjonarne)