Inżynieria środowiska
stacjonarne
studia
magisterskie (2 stopnia)
Czas trwania studiów: 3 semestry
Profil studiów: ogólnoakademicki
Limit miejsc: 30
Charakterystyka kierunku studiów
Studia z zakresu inżynierii środowiska na poziomie magisterskim to droga do uzyskania specjalistycznej wiedzy i umiejętności w zakresie projektowania infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania obiektów budowlanych. Na studiach zdobędziesz wiedzę z zakresu projektowania instalacji technologicznych przy wykorzystaniu zaawansowanych metod obliczeniowych. Jest to doskonały wybór dla wszystkich absolwentów studiów pierwszego stopnia w zakresie inżynierii środowiska, którzy pragną rozszerzyć wiedzę i zdobyć specjalistyczne umiejętności poszukiwane przez pracodawców. Gdy wybierzesz studia II stopnia Twoje wykształcenie w zakresie inżynierii środowiska zostanie uzupełnione o specjalistyczną wiedzę. Istotną cechą realizowanej koncepcji kształcenia jest także interdyscyplinarność treści programowych, co przyczyni się do Twojego wszechstronnego rozwoju intelektualnego oraz wzmocni Twoją pozycję na rynku pracy.
Gdzie i jaka czeka Cię praca?
Po ukończeniu studiów magisterskich na kierunku Inżynieria środowiska, otwierają się przed Tobą szanse zatrudnienia w wielu ciekawych miejscach. Otrzymujesz tytuł zawodowy magistra inżyniera, w czasie studiów poszerzasz wiedzę zdobytą na studiach I stopnia. Uzyskujesz podstawę do ubiegania się o uprawnienia budowlane do wykonywania samodzielnych funkcji w budownictwie bez ograniczeń, do projektowania oraz kierowania robotami budowlanymi. Będziesz przygotowany do pracy w instytutach naukowo-badawczych, biurach projektowych, przedsiębiorstwach zajmujących się ochroną środowiska, zaopatrzeniem w wodę, usuwaniem ścieków, oczyszczaniem ścieków, gospodarka odpadami, rekultywacją terenów zdegradowanych oraz w urzędach administracji samorządowej i państwowej. Po ukończeniu naszych studiów będziesz mógł także otworzyć własną firmę projektową lub wykonawczą.
Kryteria przyjęć na kierunek
1. O przyjęcie na studia drugiego stopnia na kierunek inżynieria środowiska mogą ubiegać się kandydaci – absolwenci kierunku obieralnego oraz po kierunkach: architektura, budownictwo, chemia, energetyka, geodezja i kartografia, gospodarka przestrzenna, inżynieria ekologiczna, inżynieria i gospodarka wodna, inżynieria odnawialnych źródeł energii, inżynieria chemiczna i procesowa, mechanika i budowa maszyn, mechanika i budowa maszyn energetycznych, odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, ochrona środowiska, technologie ochrony środowiska. O przyjęciu decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej, ustalone na podstawie oceny na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera, inżyniera architekta lub jednolitych studiów magisterskich z tytułem magistra inżyniera, magistra inżyniera architekta w ramach ustalonego limitu miejsc.
2. W przypadku jednakowej oceny na dyplomie, o kolejności przyjęcia na studia decyduje średnia z ocen: na dyplomie i z egzaminu dyplomowego i z toku studiów I stopnia.
3. Kandydatów obowiązuje spełnienie wymogów postępowania klasyfikacyjnego oraz złożenie kompletu dokumentów w ustalonym terminie.
O programie studiów
Program kierunku Inżynieria środowiska – studia magisterskie – znacznie poszerza wiedzę i umiejętności zdobyte na poziomie inżynierskim, w zakresie przedmiotów podstawowych oraz kierunkowych. W ramach wiedzy przekazywanej na kierunku, będziesz potrafił: projektować i wykonać efektywne energetycznie instalacje wentylacyjne, klimatyzacyjne oraz chłodnicze, zapewniające właściwe warunki mikroklimatu w pomieszczeniach, zaprojektować efektywne energetycznie urządzenia techniczne obiektów budowlanych oraz dokonać oceny energetycznej budynków, korzystać z programów opartych o projektowanie zintegrowane BIM, przeprowadzić audyt energetyczny obiektu, zaplanować i przeprowadzić badania laboratoryjne i terenowe w celu oceny stanu środowiska naturalnego, zidentyfikować zagrożenia związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem obiektów inżynierskich oraz wskazać sposoby przeciwdziałania tym zagrożeniom, dobrać i zaproponować najkorzystniejsze rozwiązania umożliwiające zastosowanie alternatywnych źródeł energii. Ponadto na studiach zdobędziesz szereg kompetencji społecznych, które są ważne w budowaniu wizerunku na rynku pracy. Będziesz potrafił w sposób komunikatywny określić cele i zadania oraz wziąć odpowiedzialność za przyjęte rozwiązania. Studia nauczą cię jak być kreatywnym oraz myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy. Sprawdź pełen program i zobacz, ile możesz się jeszcze nauczyć!
studia II stopnia
- Architektura (stacjonarne)
- Architektura wnętrz (stacjonarne)
- Biotechnologia (stacjonarne)
- Budownictwo (stacjonarne)
- Budownictwo (niestacjonarne)
- Elektronika i telekomunikacja (stacjonarne)
- Elektronika i telekomunikacja (niestacjonarne)
- Elektrotechnika (stacjonarne)
- Elektrotechnika (niestacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (stacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (niestacjonarne)
- Geodezja i gospodarka nieruchomościami (stacjonarne)
- Geodezja i gospodarka nieruchomościami (niestacjonarne)
- Informatyka stosowana (stacjonarne)
- Informatyka stosowana (niestacjonarne)
- Inżynieria Odnawialnych Źródeł Energii (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (niestacjonarne)
- Inżynieria środowiska (stacjonarne)
- Inżynieria środowiska (niestacjonarne)
- Inżynieria w medycynie (stacjonarne)
- Inżynieria w medycynie (niestacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (niestacjonarne)
- Mechatronika (stacjonarne)
- Mechatronika (niestacjonarne)
- Rolnictwo (stacjonarne)
- Rolnictwo (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (stacjonarne)
- Technologia chemiczna (niestacjonarne)
- Technologia i chemia żywności (stacjonarne)
- Technologia i chemia żywności (niestacjonarne)
- Transport i logistyka (stacjonarne)
- Transport i logistyka (niestacjonarne)
- Wzornictwo (stacjonarne)
- Zarządzanie (stacjonarne)
- Zarządzanie (niestacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (stacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (niestacjonarne)
- Zootechnika (stacjonarne)
- Zootechnika (niestacjonarne)