Architektura wnętrz
stacjonarne studia licencjackie (I stopnia)
Czas trwania studiów: 6 semestrów
Profil studiów: praktyczny
Limit miejsc: 30
Charakterystyka kierunku studiów
Architekt wnętrz zajmuje się prowadzeniem samodzielnej praktyki (prowadzeniem pracowni projektowania architektury wnętrz) lub działalności artystycznej, projektowaniem wnętrz publicznych i prywatnych o zróżnicowanym charakterze i przeznaczeniu, projektowaniem mebli (mebla unikatowego), projektowaniem i aranżacją wnętrz wystawowych i handlowych, projektowaniem przestrzeni wystawienniczej, pracą w zespole architektów wnętrz, współpracą z architektami, upowszechnianiem wartości kulturowych w kształtowaniu otoczenia, współpracą z firmami deweloperskimi (np. projektuje mieszkania pokazowe), doradztwem w zakresie wystroju i wyposażenia wnętrz, nadzorem nad estetyką wizualną w zakresie projektowania komunikacji wizualnej i projektowania graficznego.
Kształcenie na I stopniu na kierunku Architektura Wnętrz rozpoczęło się w roku akademickim 2011/2012.
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Architektura Wnętrz powinieneś zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), historii (H), historii sztuki (HS). Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
Architektura wnętrz to studia, których specyfiką jest połączenie w programie studiów modelu kształcenia typowego dla uczelni artystycznych i technicznych. W trakcie kształcenia zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności projektowania wnętrz, mebli, wystaw oraz przestrzeni scenicznej i widowiskowej, poszerzone o wiadomości z zakresu historii architektury, sztuk pięknych i designu. Będziesz miał możliwość rozwijania umiejętności kreacyjnych i artystycznych. Ważną częścią programu są przedmioty artystyczne (malarstwo i rysunek), zajęcia z grafiki, komunikacji wizualnej i zastosowania różnych technik prezentacji projektu, plenery, praktyki zawodowe, udział w sympozjach, wystawach i konkursach artystycznych i designerskich oraz spotkania z przedstawicielami biur i pracowni projektowych. Studenci mają możliwość prezentowania własnych osiągnięć artystycznych i projektowych w przestrzeniach galeryjnych Wydziału Sztuk Projektowych oraz mogą brać aktywny udział w pracach kół naukowych Architektury Wnętrz.
Gdzie i jaka czeka Cię praca?
Absolwent architektury wnętrz może prowadzić samodzielną lub zespołową pracę w zakresie architektury wnętrz, jak również pełnić rolę konsultanta w firmach deweloperskich. Architekt wnętrz pracuje twórczo, samodzielnie lub w małych zespołach. Nadzoruje wykonane przez siebie projekty, co wymaga kontaktu w formie konsultacji np. ze zleceniodawcą lub specjalistami innych dziedzin. Twórczy charakter zawodu architekta wnętrz sprawia, że jego czas pracy jest zwykle nienormowany.
Dlaczego studia na kierunku?
Oferujemy bezpłatne studia dzienne I (3-letnie licencjackie) i II (2-letnie magisterskie) stopnia. Cechą wyróżniającą kierunek Architektura Wnętrz na tle innych szkół wyższych - Akademii Sztuk Pięknych w Polsce - jest osadzenie na Politechnice oraz praktyczny system studiów.
Kryteria przyjęć na kierunek
Ranking sumy punktów uzyskanych na egzaminie praktycznym (EP) i punktów uzyskanych przez kandydata na pisemnym egzaminie maturalnym z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), historii (H), historii sztuki (HS) obliczonej według wzoru:
∑ = [JP(pp albo 2pr) + JO(pp albo 2pr) + 1,5M(pp)] + [ 1,5M(2pr) lub F(pp albo 2pr) lub H(pp albo 2pr) lub HS(pp albo 2pr)] + EP
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów. Egzamin praktyczny jest sprawdzianem predyspozycji do zawodu architekta wnętrz.
Egzamin polega na przeglądzie teczek.
Kandydaci drogą mailową wysyłają własnoręcznie wykonane prace w postaci dokumentu PDF. Dokument zawierać winien: 15 prac w dowolnej technice o tematyce wskazującej na zainteresowanie kierunkiem architektura wnętrz.
Ocena od 0 do 300 punktów.
Za pozytywny wynik egzaminu praktycznego przyjmuje się minimum 155 punktów.
studia I stopnia
- Agrotronika (stacjonarne)
- Analityka chemiczna i spożywcza (stacjonarne)
- Analityka chemiczna i spożywcza (niestacjonarne)
- Architektura (stacjonarne)
- Architektura krajobrazu (stacjonarne)
- Architektura wnętrz (stacjonarne)
- Automatyka i elektronika (stacjonarne)
- Biotechnologia (stacjonarne)
- Budownictwo (stacjonarne)
- Budownictwo (niestacjonarne)
- Elektronika i telekomunikacja (stacjonarne)
- Elektronika i telekomunikacja (niestacjonarne)
- Elektrotechnika (stacjonarne)
- Elektrotechnika (niestacjonarne)
- Energetyka (stacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (stacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (niestacjonarne)
- Geodezja i kartografia (stacjonarne)
- Geodezja i kartografia (niestacjonarne)
- Informatyka stosowana (stacjonarne)
- Informatyka stosowana (niestacjonarne)
- Inspekcja weterynaryjna (stacjonarne)
- Inżynieria biomedyczna (studia wspólne) (stacjonarne)
- Inżynieria farmaceutyczna (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (stacjonarne)
- Inżynieria środowiska (stacjonarne)
- Inżynieria środowiska (niestacjonarne)
- Komunikacja wizualna (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (niestacjonarne)
- Mechatronika (stacjonarne)
- Ochrona i zarządzanie środowiskiem (stacjonarne)
- Rolnictwo (stacjonarne)
- Rolnictwo (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (stacjonarne)
- Technologia chemiczna (niestacjonarne)
- Technologia żywności i żywienie człowieka (stacjonarne)
- Teleinformatyka (stacjonarne)
- Teleinformatyka (niestacjonarne)
- Transport (stacjonarne)
- Transport (niestacjonarne)
- Wzornictwo (stacjonarne)
- Zarządzanie (stacjonarne)
- Zarządzanie (niestacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (stacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (niestacjonarne)
- Zielarstwo i fitoterapia (stacjonarne)
- Zoofizjoterapia (stacjonarne)
- Zootechnika (stacjonarne)
- Zootechnika (niestacjonarne)