Transport i logistyka
stacjonarne
studia
inżynierskie (I stopnia)
Czas trwania studiów: 7 semestrów
Profil studiów: ogólnoakademicki
Limit miejsc: 60
Charakterystyka kierunku studiów
Studenci kierunku Transportu i Logistyka zajmować będą się w szczególności zagadnieniami dotyczącymi projektowania procesów logistycznych, zarządzania i organizacji w magazynach, zarządzaniem przedsiębiorstwami transportowymi i logistycznymi, projektowania systemów transportowych, eksploatacji środków transportu, likwidacją szkód w pojazdach oraz organizacją ruchu drogowego. Kształcenie na studiach stacjonarnych I stopnia trwa 7 semestrów.
Specjalności
-
Logistyka
Studia na specjalności Logistyka zapewnią wykształcenie specjalistów, którzy w oparciu o nabytą wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, uzyskają wystarczające podstawy do pracy w zakresie szerokiej gamy zagadnień logistycznych, projektowania procesów logistycznych, obiektów logistycznych, a także realizacji projektów logistycznych z zastosowaniem nowoczesnej techniki komputerowej. Studia te przygotowują także do pełnienia funkcji kierowniczych i zarządczych w szeroko rozumianej Logistyce. Metody kształcenia dostosowane są do specyfiki poszczególnych przedmiotów. Mechanizm aktywizacji studentów oparty jest na pobudzaniu umiejętności samodzielnego uczenia się, co powoduje aktywność studentów w poszukiwaniu informacji i korzystaniu z literatury, rozwija umiejętność posługiwania się właściwą nomenklaturą, udoskonala efektywne komunikowanie się i logiczne myślenie. Zajęcia o charakterze ćwiczeń przygotowują studentów do praktycznego opanowania technik badawczych, analitycznej oceny wyników doświadczeń, formułowania i rozwiązywania problemów. Realizacja zajęć projektowych i ćwiczeniowych nakierowana jest na rozwijanie umiejętności zespołowego rozwiązywania problemów. Są to elementy aktywizacji kreatywnego myślenia.
-
Inżynieria pojazdów
Na specjalności Inżynieria pojazdów oferujemy program nauki w zakresie wiedzy m. in. o: systemach pomiarowych w transporcie, obsługiwaniu środków transportowych, układach napędowych środków transportu, materiałach eksploatacyjnych, systemach diagnostycznych środków transportu, technologiach naprawy środków transportowych, kalkulacjach napraw i wycenach pojazdów, symulacjach dynamiki i zderzeń pojazdów, paliwach alternatywnych, technologiach prac ładunkowych oraz sensoryki i aktoryki. Na specjalności zapewniamy dostęp do kadry naukowej, sprzętu laboratoryjnego oraz możliwości praktycznego rozwoju w zakresie budowy i eksploatacji pojazdów samochodowych, ze szczególnym uwzględnieniem innowacji z zakresu technologii napraw, diagnostyki pojazdów, oraz badań certyfikacyjnych i homologacyjnych.
-
Inżynieria ruchu drogowego
Na specjalności Inżynieria ruchu drogowego oferujemy program studiów z zakresu wiedzy m. in. o: bezpieczeństwie ruchu drogowego, metodach komputerowych w inżynierii ruchu, organizacji transportu drogowego, zrachowaniach transportowych uczestników ruchu, sterowaniu ruchem drogowym, utrzymaniu dróg oraz skrzyżowaniach i węzłach drogowych. Studenci w trakcie zajęć otrzymają dostęp do licencji akademickich/edukacyjnych jednego z najbardziej zaawansowanych programów symulujących zachowania uczestników ruchu drogowego firmy PTV Group, w tym przede wszystkim do oprogramowania PTV Vissim oraz PTV Visum.
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku Transport i Logistyka należy zadbać o wyniki z pisemnych egzaminów maturalnych z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch). Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
Treści kształcenia oraz uzyskiwane w trakcie studiów kompetencje obejmują szeroko rozumiane obszary transportu, logistyki i komunikacji. Na początek czekają Cię przedmioty humanistyczne, w tym dotyczące ochrony własności intelektualnej, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także inne, poszerzające Twoją wiedzę ogólną. Czekają na Ciebie 4 semestry języka obcego i 2 wychowania fizycznego. Poznasz podstawy technologii informacyjnej, tj. techniki informatyczne, programowanie w wybranych środowiskach, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, grafika menedżerska i/lub prezentacyjna etc., następnie przedmioty podstawowe dla kierunku transport i logistyka, a więc trochę matematyki, fizyki, informatyka, nauka o materiałach. W skład treści programowych przedmiotów najważniejszych dla kierunku transport i logistyka wchodzą zagadnienia z mechaniki technicznej, logistyki, inżynierii ruchu, systemów transportowych, elementów sztucznej inteligencji, ochrony środowiska w transporcie, ekonomiki transportu, infrastruktury transportu, grafiki inżynierskiej, konstrukcji środków transportu, eksploatacji technicznej, technik pomiarowych, automatyki, elektrotechniki i elektroniki oraz to co najważniejsze dla przyszłych logistyków organizacji i zarządzania w przedsiębiorstwie, projektowania i mapowania procesów logistycznych, technik i technologii logistycznych oraz automatyzacji i utrzymania systemów magazynowych.
Gdzie i jaka czeka Cię praca?
Po ukończonych studiach na kierunku Transport i Logistyka absolwent ma możliwość podjęcia pracy w jednostkach eksploatacji środków transportu samochodowego, szynowego i lotniczego, zakładach obsługowo-naprawczych środków transportu, w jednostkach organizacyjnych i zarządczych ruchu drogowego i szynowego oraz firmach logistycznych i centrach logistycznych i dystrybucyjnych. Uzyskane kompetencje i kwalifikacje umożliwiają prowadzenie własnej firmy transportowo-spedycyjnej lub logistycznej zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzania jakością w przedsiębiorstwie oraz pracę na stanowiskach kierowniczych i zarządczych w tych działach gospodarki, które dotyczą ogółu zagadnień z zakresu transportu i logistyki. Absolwenci po ukończeniu studiów pierwszego stopnia mają możliwość kontynuacji kształcenia na studiach II stopnia oraz dalszy rozwój zawodowy adekwatny do przyjętej ścieżki kariery zawodowej. Absolwenci kierunku Transport i Logistyka po spełnieniu wymagań mogą ubiegać się o wydanie certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego nadawanego przez właściwego Ministra ds. Transportu.
Dlaczego studia na kierunku transport i logistyka?
Wydział Inżynierii Mechanicznej dysponuje nowoczesną aparaturą badawczą. Wiele stanowisk badawczych zostało zakupionych i zbudowanych w ostatnich latach, a szacunkowy koszt ich zakupu to przeszło 10 milionów złotych. Pracownicy wydziału aktywnie uczestniczą w projektach badawczych, w tym wiele prac jest realizowanych na potrzeby lokalnego przemysłu. Efektem tej działalności jest duża aktywność publikacyjna i patentowa pracowników. Wydział Inżynierii Mechanicznej od wielu lat jest liderem w tej sferze wśród wszystkich wydziałów Uniwersytetu. Wyrazem uznania są uzyskiwane nagrody przez pracowników w sferze naukowej i dydaktycznej, zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej.
Kryteria przyjęć na kierunek transport i logistyka?
Ranking sumy punktów procentowych uzyskanych przez kandydata na pisemnym egzaminie maturalnym z dwóch przedmiotów obowiązkowych: języka obcego (JO) i matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), fizyki lub fizyki i astronomii (F), chemii (Ch) obliczonej według wzoru:}
∑ = [ JO(pp albo 2pr) + 2M(pp)] + [2M(2pr) lub 2F(pp albo 2pr) lub 2Ch(pp albo 2pr)]
Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
studia I stopnia
- Agrotechnologia (stacjonarne)
- Agrotechnologia (niestacjonarne)
- Analityka chemiczna i spożywcza (niestacjonarne)
- Analityka chemiczna i spożywcza (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Architektura (stacjonarne)
- Architektura krajobrazu (stacjonarne)
- Architektura wnętrz (stacjonarne)
- Automatyka i elektronika (stacjonarne)
- Biotechnologia (stacjonarne)
- Budownictwo (stacjonarne)
- Budownictwo (niestacjonarne)
- Elektrotechnika (stacjonarne)
- Elektrotechnika (niestacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (stacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (niestacjonarne)
- Geodezja i kartografia (stacjonarne)
- Geodezja i kartografia (niestacjonarne)
- Informatyka stosowana (stacjonarne)
- Informatyka stosowana (niestacjonarne)
- Inspekcja weterynaryjna (stacjonarne)
- Inżynieria farmaceutyczna (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (niestacjonarne)
- Inżynieria środowiska (stacjonarne)
- Inżynieria środowiska (niestacjonarne)
- Inżynieria w medycynie (stacjonarne)
- Komunikacja wizualna (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (niestacjonarne)
- Mechatronika (stacjonarne)
- Mechatronika (niestacjonarne)
- Technika bezpieczeństwa i obronności (stacjonarne)
- Technika bezpieczeństwa i obronności (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Technologia żywności i żywienie człowieka (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Teleinformatyka (stacjonarne)
- Teleinformatyka (niestacjonarne)
- Telekomunikacja i technologie internetu rzeczy (stacjonarne)
- Telekomunikacja i technologie internetu rzeczy (niestacjonarne)
- Transport i logistyka (stacjonarne)
- Transport i logistyka (niestacjonarne)
- Wzornictwo (stacjonarne)
- Zarządzanie (stacjonarne)
- Zarządzanie (niestacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (stacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (niestacjonarne)
- Zarządzanie w sporcie (stacjonarne)
- Zielarstwo i fitoterapia (stacjonarne)
- Zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt (stacjonarne)
- Zootechnika (stacjonarne)
- Zootechnika (niestacjonarne)