Zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt
stacjonarne
studia
inżynierskie (I stopnia)
Czas trwania studiów: 7 semestrów
Profil studiów: praktyczny
Limit miejsc: 90
Charakterystyka kierunku studiów
Zoofizjoterapia i Pielęgnacja Zwierząt to studia stacjonarne inżynierskie o profilu praktycznym, które trwają 3,5 roku (7 semestrów) i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera. Program studiów umożliwia zdobycie kompleksowej i zaawansowanej wiedzy z zakresu fizjoterapii i szeroko pojętej pielęgnacji zwierząt oraz wypracowanie specyficznych umiejętności zawodowych dla wykwalifikowanej kadry zoofizjoterapeutów i profesjonalnych groomerów, ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy odpowiednio pod pozycją 516406 i 516401.
Absolwent tego kierunku będzie przygotowany do samodzielnej pracy ze zwierzętami chorymi, niepełnosprawnymi, będącymi w stanie zagrożenia zdrowia lub utraty sprawności fizycznej, a przez to wymagającymi stosowania środków i metod fizjoterapeutycznych, do których należą: ćwiczenia ruchowe (kinezyterapia), środki fizykalne (fizykoterapia), masaż czy mobilizacje (terapia manualna). W toku kształcenia nabędzie umiejętności praktycznych potrzebnych między innymi do: oceny stanu fizycznego pacjenta weterynaryjnego, obsługi urządzeń stosowanych w gabinetach zoofizjoterapeutycznych; doboru, planowania i wykonywania zabiegów wykorzystujących czynniki naturalne (fizykalne) w profilaktyce, która odgrywa szczególną rolę w zapobieganiu licznym chorobom u zwierząt.
Ponadto absolwent zdobędzie także kompetencje do działalności w zakresie pielęgnacji zwierząt. W trakcie nauki student uzyska przygotowanie teoretyczne i praktyczne do świadczenia usług groomerskich dla psów i kotów, które obejmują między innymi takie czynności, jak: strzyżenie, czesanie, kąpanie, czyszczenie uszu i zębów, obcinanie pazurków, doradztwo w zakresie fryzur, dobór kosmetyków do pielęgnacji, usuwanie ektopasożytów. Częścią kształcenia na kierunku „Zoofizjoterapia i Pielęgnacja Zwierząt” są praktyki zawodowe realizowane w wymiarze 720 godzin, które dają szansę na zdobycie doświadczenia zawodowego w zakresie studiowanego kierunku pod okiem profesjonalistów i budowanie własnej ścieżki zawodowej.
Jakie przedmioty wybrać na maturze?
Ubiegając się o przyjęcie na studia na kierunku „Zoofizjoterapia i Pielęgnacja Zwierząt” warto postarać się o jak najlepsze wyniki egzaminu maturalnego z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym, co zwiększy Twoją szansę w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są wyniki egzaminów pisemnych z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO), matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), biologii (B), chemii (Ch), fizyki lub fizyki i astronomii (F), geografii (G). Jeśli nie zdawałeś matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, możesz ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów ale jest to równoznaczne z otrzymaniem 0 punktów z tych przedmiotów.
Co będziesz studiował?
Efekty uczenia się nakierowane są zarówno na aspekt teoretyczny, jak i praktyczne zastosowanie wiedzy. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze dydaktyczno-badawczej i wykwalifikowanej kadrze, możemy zapewnić Ci doskonałe warunki do nauki. Program studiów, oprócz przedmiotów ogólnych i podstawowych, został wzbogacony o przedmioty kierunkowe, w ramach których możesz uzyskać kompetencje inżynierskie. W cyklu kształcenia realizowane będą zajęcia z języka obcego i wychowania fizycznego oraz zajęcia z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych, w tym kształtujące kompetencje miękkie, np.: podstawy przedsiębiorczości lub ekonomiki, grafika komputerowa czy projektowanie stron internetowych, wystąpienia publiczne, kreowanie wizerunku, bioetyka, filozofia.
W ramach przedmiotów podstawowych zdobędziesz wiedzę z taksonomii zwierząt towarzyszących, biofizyki, chemii, biochemii, fizjologii i podstaw genetyki zwierząt, psychologii zwierząt towarzyszących oraz zapoznasz się z anatomią zwierzęcego ciała. Studiując przedmioty kierunkowe dowiesz się, między innymi, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne stosowane są w rehabilitacji zwierząt towarzyszących; czym zajmuje się fryzjer zwierząt; jaka aparatura, urządzenia i sprzęt stosowane są w zabiegach zoofizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych. Pokażemy Ci, jak wygląda komunikacja ze zwierzętami i ich właścicielami, jakie trudności mogą podczas niej wyniknąć i jak je przezwyciężyć. Poznasz zasady pracy ze zwierzętami oraz etyczne zagadnienia związane z wykonywaniem zawodu zoofizjoterapeuty i/lub fryzjera zwierząt.
Plan studiów uwzględnia również atrakcyjne przedmioty do wyboru, które mogą rozwijać Twoje zainteresowania zawodowe i pasje, jak: akupunktura/hirudoterapia; podstawy trychologii/podstawy dermatologii; podstawy ortopedii małych zwierząt/schorzenia aparatu ruchu; konsultacje zoofizjoterapeutyczne/konsultacje behawioralne; kynoterapia/hipoterapia; behawior drapieżników/behawior ptaków i płazów; sporty kynologiczne/sportowe wykorzystanie koni; terrarystyka/akwarystyka. Studiując zoofizjoterapię i pielęgnację zwierząt zdobędziesz także wiele umiejętności praktycznych, między innymi nauczymy Cię wykonywać zabiegi z zakresu fizykoterapii, kinezyterapii, masażu i terapii manualnej oraz innych metod fizjoterapeutycznych. Dowiesz się, jak kontrolować efekty postępowania zoofizjoterapeutycznego oraz w jaki sposób dobierać terapie do konkretnych dysfunkcji i potrzeb pacjenta weterynaryjnego.
Dodatkowo poznasz, zrozumiesz i zdobędziesz kompetencje, które pomogą Ci stać się profesjonalnym fryzjerem zwierząt (groomerem). Nauczysz się nie tylko strzyc, czesać i kąpać czworonogi, lecz również dbać o kondycję ich skóry, pielęgnować sierść i włosy, zęby, uszy, łapy i pazury. Jako specjalista w zawodzie groomera będziesz potrafił usunąć ektopasożyty, rozpoznać choroby uszu czy jamy gębowej i dobrać odpowiednie środki pielęgnacyjne lub skierować na leczenie weterynaryjne. Istotnym elementem kształcenia jest półroczna praktyka zawodowa, dzięki której zdobędziesz doświadczenie i umiejętności niezbędne w przyszłej pracy zawodowej oraz zwiększysz swoją konkurencyjność na rynku pracy. Przystępując do rekrutacji na kierunek studiów „Zoofizjoterapia i Pielęgnacja Zwierząt” warto zapoznać się ze szczegółowym planem studiów.
Gdzie i jaka czeka Cię praca?
Ukończenie studiów na kierunku „Zoofizjoterapia i Pielęgnacja Zwierząt” gwarantuje interesujące możliwości zawodowe. Absolwenci przygotowani są do wykonywania zawodu zoofizjoterapeuty i mogą podjąć pracę między innymi w: gabinetach, przychodniach, lecznicach czy klinikach weterynaryjnych; placówkach rehabilitacyjnych; schroniskach i azylach dla zwierząt; ogrodach zoologicznych; stadninach koni i ośrodkach zajmujących się sportowym użytkowaniem zwierząt, a także w innych miejscach przebywania zwierząt towarzyszących i organizacjach prozwierzęcych. Zdobyte kompetencje zawodowe fryzjera zwierząt umożliwią Ci zatrudnienie w gabinetach czy salonach fryzjerskich świadczących usługi pielęgnacyjne dla psów i/lub kotów. Pracę dla groomerów oferują też gabinety weterynaryjne, ponieważ przy okazji regularnych badań, opiekunowie zwierząt coraz częściej są zainteresowani profesjonalnymi usługami pielęgnacyjnymi dla swoich czworonożnych pupili. Inną możliwością jest świadczenie usług fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych dla zwierząt w ramach własnej działalności gospodarczej, w tym praca ze zwierzętami u klienta na miejscu. Jeśli natomiast interesuje Cię rozwój kariery naukowej zapraszamy na studia II stopnia o pokrewnym kierunku a następnie do Szkoły Doktorskiej, co umożliwi w przyszłości podjęcie pracy na uczelni lub w jednostkach naukowo-badawczych.
Dlaczego studia na kierunku?
Zoofizjoterapia i Pielęgnacja Zwierząt to kierunek przyszłości. Zmieniająca się świadomość właścicieli zwierząt i ich gotowość do poświęceń dla swoich podopiecznych oraz współpraca z lekarzami weterynarii sprzyjają podnoszeniu jakości oraz dostępności usług zoofizjoterapeutycznych, jak i pielęgnacyjnych, a tym samym sprawiają, że specjaliści z tego zakresu są poszukiwani na rynku pracy. Politechnika Bydgoska to jedyny w kraju ośrodek akademicki, gdzie można uzyskać tytuł zawodowy inżyniera w zakresie zoofizjoterapii i pielęgnacji zwierząt a także kompetencje do wykonywania zawodów zoofizjoterapeuty i fryzjera zwierząt (groomera), ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy. Jeśli masz psychofizyczne predyspozycje do pracy ze zwierzętami, jesteś empatyczny i cierpliwy, chcesz nieść pomoc zwierzętom cierpiącym, pragniesz podjąć pracę jako zoofizjoterapeuta i/lub fryzjer zwierząt to być może ten ciekawy i unikatowy kierunek czeka właśnie na Ciebie.
Kryteria przyjęć na kierunek
Postępowanie kwalifikacyjne odbywa się na podstawie rankingu sumy punktów procentowych uzyskanych przez kandydata na pisemnym egzaminie maturalnym lub egzaminie dojrzałości z trzech przedmiotów obowiązkowych: języka polskiego (JP), języka obcego (JO), matematyki (M) oraz z przedmiotu obowiązkowego lub dodatkowego do wyboru spośród: matematyki (M), biologii (B), chemii (Ch), fizyki lub fizyki i astronomii (F), geografii (G) obliczonej według następującego wzoru:
Σ = [JP(pp albo 1,5pr) + JO(pp albo 1,5pr) + M(pp )] + [M(1,5pr) lub 2B(pp albo 1,5pr) lub 1,5Ch(pp albo 1,5pr) lub F(pp albo 1,5pr) lub G(pp albo 1,5pr)]
Do obliczenia Σ uwzględnia się wyższą wyliczoną liczbę punktów dla danego przedmiotu. Kandydat, który nie zdawał matematyki i/lub żadnego z przedmiotów do wyboru, może ubiegać się o przyjęcie na I rok studiów otrzymując 0 punktów z tych przedmiotów.
studia I stopnia
- Agrotechnologia (stacjonarne)
- Agrotechnologia (niestacjonarne)
- Analityka chemiczna i spożywcza (niestacjonarne)
- Analityka chemiczna i spożywcza (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Architektura (stacjonarne)
- Architektura krajobrazu (stacjonarne)
- Architektura wnętrz (stacjonarne)
- Automatyka i elektronika (stacjonarne)
- Biotechnologia (stacjonarne)
- Budownictwo (stacjonarne)
- Budownictwo (niestacjonarne)
- Elektrotechnika (stacjonarne)
- Elektrotechnika (niestacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (stacjonarne)
- Finanse i rachunkowość (niestacjonarne)
- Geodezja i kartografia (stacjonarne)
- Geodezja i kartografia (niestacjonarne)
- Informatyka stosowana (stacjonarne)
- Informatyka stosowana (niestacjonarne)
- Inspekcja weterynaryjna (stacjonarne)
- Inżynieria farmaceutyczna (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (stacjonarne)
- Inżynieria odnawialnych źródeł energii (niestacjonarne)
- Inżynieria środowiska (stacjonarne)
- Inżynieria środowiska (niestacjonarne)
- Inżynieria w medycynie (stacjonarne)
- Komunikacja wizualna (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (stacjonarne)
- Mechanika i budowa maszyn (niestacjonarne)
- Mechatronika (stacjonarne)
- Mechatronika (niestacjonarne)
- Technika bezpieczeństwa i obronności (stacjonarne)
- Technika bezpieczeństwa i obronności (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (niestacjonarne)
- Technologia chemiczna (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Technologia żywności i żywienie człowieka (UWAGA ! REKRUTACJA NA WYDZIAŁ) (stacjonarne)
- Teleinformatyka (stacjonarne)
- Teleinformatyka (niestacjonarne)
- Telekomunikacja i technologie internetu rzeczy (stacjonarne)
- Telekomunikacja i technologie internetu rzeczy (niestacjonarne)
- Transport i logistyka (stacjonarne)
- Transport i logistyka (niestacjonarne)
- Wzornictwo (stacjonarne)
- Zarządzanie (stacjonarne)
- Zarządzanie (niestacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (stacjonarne)
- Zarządzanie i inżynieria produkcji (niestacjonarne)
- Zarządzanie w sporcie (stacjonarne)
- Zielarstwo i fitoterapia (stacjonarne)
- Zoofizjoterapia i pielęgnacja zwierząt (stacjonarne)
- Zootechnika (stacjonarne)
- Zootechnika (niestacjonarne)